Giri

Toplam 6 Adet Sonuctan Sayfa Ba 1 ile 6 Aras Kadar Sonu Gsteriliyor.
    DeRSimLi PALADAYI - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik Tarihi
    21 Mays 2009
    Nereden
    Dersim & Almanya-Kln
    Konular
    1324

Standart Ak Mahzuni erif'in Hayat

Ak Mahzuni erif'in Hayat

Mahzuni'nin Dedesi Memet Crk ( Seyyid Hac Mehmet Dede'nin olu )Doum yl bilinmeyen Memet Crk 1965 in Nisan aynda vefat etmitir.
    ...Buraya "Hasan Obas" denmektedir. Buras ger ilingirler' in bulunduu, otlak bir arazidir. Bunun iin adna "ilingir ayr" da denir. Bu gn buras hala ilingir ayr olarak anlmaktadr. Seyyit Mehmet' in trbesinin bulunduu bu kye imdi ise, "Hasan Ky" denilmektedir. Btn Elbistan / Malatya ovalarnda ve dalarnda o gnn byk mridi ve evliyas olarak bilinen Seyyid Hac Mehmet Dede, Ak Mahzuni erif ' in babas Zeynel' in, z dedesidir.

Seyyid Mehmet'in 1800'li yllarn banda vefat etmesiyle, Hasan Ky'de asimile edilerek Snnilii kabul eden Crkl ve Auan Trkmenleri burada kalr. Ancak, Oniki mam'a balln srdrmek isteyen, Kocalar ve bir ksm Auan Trkmenleri, Ko Obas ve Alhasl yaylalarna dalr.

Sonunda, Afin'in 15 km. kuzeydousunda, kk bir tepe zerine gelirler ve Hozat / Barginek Ky'nn ansna Berenek Ky'n kurarlar. Elbistan'a; Dersim'den, Horasan'dan, Hatay'dan akn etmi btn Trkmen ve Yrk Alevileri asimileye urar ve kylere; camiler, imamlar tahsis edilir. Bu arada Berenek ky de -drt eit airetin karmasndan meydana gelir (Auan, Crkl, Kocalar, Savranlar, Ellezler). Bu airetler uzun zaman kk kltrlerini devam ettirirler. Ancak, bunlarla birlikte, Mara Snni Trkmen Kyleri'nden gelen bir ksm Snni Yrk uzantlar da bu kye yerleirler.

Berenek Ky / 2003
    1940'n balarnda Mahzuni erif bu kyde doar. Barginekli Auan Trkmenleri'nden olup, nene taraf Varto / Hormekan Aireti'nden Razey'e (Irazca hatun) mensuptur.

1940'l yllarda, Berenek'te ilkokul olmad iin Mahzuni, Elbistan'n Alembey Ky'nde, Ltf Efendi Medresesinde Kur'an eitimi alr, Eski Trke okur, yazar. Ancak, 1956 ylnda kye gelen ilkokuldan, mezun olduktan sonra Mersin Astsubay Okulu'na gider. 1960 ylnda Ankara Ordu Donatm Teknik Okulu'nu bitirir. Baarsnn gerei Kuleli Askeri Lisesi'ni ayn yllarda hak etmesine karlk, toplumculua ve halk edebiyatna gnl verdii ve Alevi olduu iin ordudan ihra edilir.

1961 ylndan itibaren yzlerce plak, kaset yapar.

Hakknda yazlan ve yazd kitaplar uluslararas edebi tartmalara konu olur ve 1998 ylnda dnyann, yaayan byk ozan arasnda birinci sray alr.

....1940'l yllarn banda doan Mahzuni erif, elini sazna att gnden itibaren bu tarihi bilmekte gecikmemi ve srp geldii ecdad yolunda fire vermemitir. Gemiinde yaplan zulm ve adaletsizlie kin beslememi olup, Yezit szcn yalnz Hz.Hseyin'i ehit eden Emevi zalimi iin kullanm ve hi bir snni dostuna Yezit yaktrmasn reva grmemitir.

Mahzuni'nin, Ortaokul yllarndan itibaren beendii, demokrasi ve sosyalist mantk onu gelecein en tutarl terbiye kalplar olarak muhafaza etmilerdir.

...Mahzuni erif, kendisini dnya kltrleri iinde bir para

mazlum milletler iinde bir birey olarak tanmlam ve bu iki gerekten yola karak, dnmeden devam etmitir.

...Mahzuni'yi yakndan tanmak, O'nun eserlerini ok iyi dinlemekten ve zmsemekten geer. Kendisinin syledii gibi "benim sylediklerim ne ise ben oyum". Gerekten de Mahzuni rettikleri eserlerle topluma ve dnyaya ok nemli iletiler vermitir. nemli olan bu iletiyi alglamak ve bu iletileri topluma sunmaktr.

Mahzuni ordudan ayrldktan sonra toplumsal, siyasi konular ele alan; geleneksel halk iirini devam ettiren ve dier yanda protest iirlerle halkn sorunlarn dile getiren; halk a veya halk ozanlna balad. 12 yalarnda gnl verdii bu gelenei yaam boyunca devam ettirmitir.

Saz almay amcas Ak Fezali (Pehll Baba) dan rendi.

Kahramanmara'n Afin lesi... Afin'in Berenek Ky... Kyn sahibi tek kii, yani bir aa.

Kydeki Zeynel Crk, aaya alan bir rgat. Ana Dnd ise ot toplayarak ailenin karnn doyurmaya alan cefakr bir kadn.

Bunlarn 1940 ylnda bir oullar oluyor, adn erif koyuyorlar.

erif ad 1940 n Mart aynda vefaat eden Byk Amcalarnn adn yaatmak amacyla ayn yln Austos aynda yeni doan oullarna veriliyor. Byk Amca erif saz yapar, alar ve iirler okurmu.

— Babamn dedii doruysa, anamn da dedii doruysa 1943 ylnn ocak 3'nde Afin' e bal Berenek kynde domuum.

O sralarda doum tarihi kimin umurunda ki... Bu yzden erif'in doum tarihi 1940 yerine 1943 yazlyor. Berenek nasl bir ky?

te anlatyor Mahzuni:

— Kyde ilkokul yokmu o zamanlar. Belli bir yaa gelen ocuklar Elbistann Alembey Ky'nde Hac Ltfi Efendi' nin at Hafz Kuran kursuna gidermi.Yam, renim ana geldiinde babamn istei zerine ben de Ltfi Efendinin medresesinde hafz kursuna devam etmek zere Alembey kyne gittim, geldim... Bizim evremizde kocaman bir yobaz bulutu dner. Hac Ltfi Efendi hi ekinmeden, cannn istedii ekilde, bilmediimiz dillerle, bilmediimiz isimlerle fetvalar verirdi durmadan. Arapay o zaman rendim. imdi Arapa yazp okuyabiliyorum. Ltfi Efendinin medresesinde buuk sayfada kaldm...

— Derken kye eitmen, ardndan retmen verildi. Devam ettiim ilkokulu sresinde bitirdim.

Asker olmak istedi:

— Gn oldu gnl bir eye takld. O da u: Arada srada Afine, Elbistana subay kyafetiyle dolaan gen ocuklar grrdm. Bunlar assubay okulu rencileri idi. evrenin etkisiyle olacak, askerlie kar byk ilgim vard. Tutturdum, ille ben de assubay olacam, diye. Bu isteim yerine geldi. renim grmek, "subay olmak" iin Mersin 3.Assubay Hazrlama Okuluna baladm.

- Bu arada unu da belirteyim: Ben daha 10-12 yanda nlkl bir ilkokul rencisi iken daymn kz Emine ile nianlanmtm, yine babamn ve akrabalarn isteiyle.

mam nikh ile evlendii birinci kars Emine'den Zleyha adnda bir kzlar olur.

— 1956 ylnda girdiim Mersin Assubay Hazrlama Okulunu 1959'da iftiharla bitirdim. Ordonat Tekniker snfna ayrlarak snfna ayrlarak Ankaraya Ordonat Tekniker Okuluna geldim. Bu okul imdi benim yarglandm okuldur; iin daha ilgin yan, bugn yarglandm salon benim snfmd. Burada ok ksa sren bir eitim-retimden sonra Sivasa gnderildim. Ekreol Tepede be ay stajerlik yaptm.

— 1960’ta ihtilalde paymz oldu. Cemal Babann emrinde biz bir grup gen silahlandrldk. Dkap blgesi bize verildi. Yl 1960 n kasm oldu. Bugn yarglandm eski okulumun meydannda bana ilk Atatrk dl verildi. O gnn hatras olarak. Gnn Ordonat Daire Bakan Reat lgenalp in imzalad ve gzlerimi perek verdii kitab hala saklarm.

— 27 Maysn verdii ruhla olacak askerlii daha da sevmeye baladm. Baarlarm beni bir yere doru hzla srklyordu.

— Gn geti ben de "HALKILIK" ruhu daha ar basmaya balad. Bu arada daymn kz Emine ile evlenmitim. Bir kzmz olmutu. Mutlu deildim, anamn babamn karar ile zorla evlenmitim. ok srmedi bu. mam nikh ile evlendiim karm bir mektupla boadm.

— imdi bamszdm bir lde. Hallk ruhu beni baka yerlere srklemeye balamt. Saz 1955–56 yllarnda okuldayken renmeye balamtm. iirler yazmaa, trkler sylemeye baladm. Buda pek uzun srmedi. Okulu terk etmek zorunda kaldm.

— 1961 ylyd. Ankara'da talyan asll Sovina (Suna) isimli bir kzla tantm. Onunla evlenmeye karar verdim. Daha 14 yandayd Suna o zamanlar. Yasalara gre evlenmemiz mmkn deildi. Suna'y karp, kye gtrdm... Annesi, babas ikayet etmi... Bir yandan 14 yandaki kz karm bir kii, bir yandan okul kaa, bir yandan da askere gitme a gelmi bir asker kaa olarak aranyordum.

Bu ak, gazetelere bile geer. Mahzuni, adn Suna yapt Sovina'y ok sever. Bu evlilikten Ferhat, irin ve Emrah adl ocuu olur.

Suna ve Olu Emrah
    1964 ylnda dnyaya gelen oullar Emrah henz bir ka aylkken Mahzuni, Suna ve Emrah' Babas Zeynel'e emanet ederek, vatani grevini yapmak zere askere gider. Bu arada hastalanan Emrah', o zamanlar iki ocuk Doktorunun bulunduu Elbistan'a gtrrler. Doktor tarafndan hite iyi karlanmazlar. Bu olay mektupla askerde bulunan Mahzuni'ye bildirilir. te tm Trkiye'nin tand ''Ac doktor bak bebee / Berenekten yaya geldim'' Trks o gnk olaya aitdir.

Gel gr ki Suna, Mahzuni'nin bir arkada tarafndan kandrlr, evi terk eder.

— kinci eim Suna'yd. nce ikiz dourdu. Ferhat ve irin koydum adlarn. Bir de Emrah geldi arkalarndan. Seviyordum onu. Ama, arkadalarm (!) kt yola sevkettiler onu. imdi eitli pavyonlarda antzlk yapyor.

— Yllar yllar kovalad. Sazmla ba baa kaldm. Ankara' da oturuyordum. Saz alarak, iir yazarak kendimi yetitirmeye alyordum.

— Serven serven zerine geldi, geti... Yl 1963 oldu. "Douda Ktlk Var" n yazar Halil Aytekin' le tantk. Onun aracl ile Fikret Otyam' bulduk... Benim ilk gazeteci dostum Fikret Otyam oldu. Yardm etti bize. Hrriyet Gazetesinden Cneyt Arcayrek' e gnderdi. Basndan benim hakkmda ilkyaz Cneyt Arcayrek 'in imzas ile Hrriyette kt.

— Bu dnem TP' in kurulu yllarna rastlyordu. TP yneticileriyle iliki kurduk. Bize yalnz onlar sahip kyordu. Baka kimseyi tanmyorduk, bizimle ilgilenen yoktu.

— Bir Aklar Dernei kurmamz gerekti. Nedeni de u idi. Trkiye de halk ozanalr srekli ezilmilik, yoksulluk iinde yaamlard. Bu durumdan tamamen olmasa da kurtulmalar gerekti. rgtlenmeleri gerekiyordu. Biz bu gerekeni yaptk. Aklar Derneini kurduk. Sesimizi duyurmaya, eitli yerlerde konserler vermeye altk. Bu abalarmzda da baarl olduk. Dost Fikret Otyam' n ve Gazeteciler Sendikas' nn destei ile konserler verdik.

— Zamann turizm bakan Nurettin Ardolun' a ktk, yardm istedik. O zaman TRT dorudan turizm bakanlna bal idi. Radyodan N.Ardolu' nun direktifi zerine Ak hsani' ye Kul Ahmed' e ve bana syleme izni verildi. Sendikann destei ve yardmyla konserler verdik. Bunlarn en nemlisi Byk Sinemada verdiimiz konserdi. Byk ilgi toplamt. abamza destek oldu. Ondan sonra sesimizi yava yava duyurmaya baladk. Ve bu da uzun srmedi sonunda... nceleri ozanlarn seildii Trk Halk Ozanlar Derneinin bana avukatlar getirilmeye balad. lk kadersizliimiz bu oldu. Daldk ondan sonra da...

Bu aralarda bir de Plak firmas kurar.

— Kazanmaya baladm paralarla 1968'de kendi adma bir plak firmas kurdum. Ama, ortaklarm Ayhan Cokun ve Abas St'yle ksa zamanda batrdk."

Mahzuni Fatma le EvleniyorSol st: Fatma Hanm - Zleyha(Emine'den) - Emrah(Suna'dan) sol alt: Ali - Derya Fatma zdemir. Fatma, Elbistanl'dr ve uzaktan Mahzuni ile akrabadr.

Mahzuni, Fatma'y beenir, sever ve ister. Gel gr ki ailesi, ocuklu ve ba belal bir adama kz vermek istemezler. Sonunda Fatma, Mahzuni ile evlenir. Yl 1971'dir. Fatma, Mahzuni'nin iirlerine Fadime olarak girer.

— Bana bir mcadele gerekiyordu. Kime ve neye kar? Gn getike grerek, duyarak, sezinleyerek, okuyarak bunu daha iyi anlamaya baladm. Btn benliimle kendimi saza verdim. alyordum, sylyordum ama almalarma bir yntem vermem gerekiyordu.

1971 ylnda askeri darbe sonucu Sleyman Demirel hkmeti devrilmi, Nihat Erim bakanlnda bir hkmet kurulmutu. Bu hkmet sol kesime kar iddetli bask uygulaynca Mahzuni erif trky patlatmt. kard 45'lik plak, 'Erim erim eriyesin/Srm srm srnesin' diyordu.

Ne demek o zaman babakana byle trk yakmak. Hemen tutuklanr ve 10.5 ay cezaya arptrlr.

Mahzuni Hapiste
    — Deniz Gezmi ve arkadalarnn aslmasn protesto iin, "Erim Erim eriyesin" diye bir Trkden yarglanrken, Mahkeme Baskan, "Erim'in plann alnmasn" istedi. Olayn ilgin yanna bak!

— Btn heyet, gazeteciler ve dinleyiciler herkes orda. Pla koydular. Hakim, yarglamay unutmu, kalemi alm eline tempo tutuyor! Ben de gldm tabii bu duruma. Glnce hakim beni azarlad. Savc da ona katld. "Bak, mahkemeyle alay ediyor, glyor" dedi. Siz olsanz nasl glmezsiniz?

— O zaman rahmetli Babakan Nihat Erim'in ifadesi geldi.

—Bir halk ozan, Babakan' sevmek mecburiyetinde deildir." gibi bir ifadede bulunuyordu. Erim, ikyeti olsayd 4 yl yerdim. Olmad iin 10,5 ay yattm.

Yl 1972. Mahzuni erif, elinde saz, Sivas'n Sivrialan Ky'ne Ak Veysel'i ziyarete gider. Ak Veysel'e Mahzuni'nin geldiini sylerler. Mahzuni ieri girince Veysel Baba ayaa kalkar.

Yanndakiler arrlar. nk Ak Veysel o tarihe kadar kimseyi ayakta karlamamtr. Veysel Baba'ya neden Mahzuni'yi ayakta karladn sorarlar. Veysel Baba'nn cevab ok aktr:

—Susun, gelen Pir Sultan olsa gerektir!'

Mahzuni bu, durmaz ki bu kez 1973 ylnda halk sua tevik etmekten tutuklanr. Ankara'da Skynetim Mahkemesi'nde yarglanr.

Fatma Hanm, o gnleri anlatrken diyor ki:

—Mahzuni ile evliliimizden Derya, Ali, eyda ve Yeti adl drt ocuumuz oldu. Gel gr ki ok ektik. Evlendikten 6 ay sonra onu tutukladlar. Derya'nn doduu gn tahliye oldu. ocuk 27 gnlk iken yeniden tutukladlar.

— Antep’teyiz... Neet Erta evimize misafir gelmi. Geceleyin kyl kyafeti giymi birileri geldiler, Mahzuni'yi ald gtrdler. Polis, candarma onun peinde. Sanki lkeyi biz batrmz. yle bir bask, yle bir bask. Mahzuni bir gn darda ise iki gn ieride. te byle geti hayatmz.'

Mahzuni Hapiste
    Mahzuni erif bu tutuklamalardan birini yle anlatyor:

— imdi "Hey Arapa okuyanlar/Allah Trke bilmiyor mu?"nun szc, hukuken yasak olmad halde, 70’li yllarda "Solcu Ak Mahzuni erif" namyla dolatmdan, Savc; "Efendim Allah Trke bilmiyor mu?" demekle, Allah' dil, dudak, kafa sahibi ediyor. Bu bir insan oluyor. nsan olunca tabii maddeci gre Tanry insan yaratr. Mahzuni bunu yaymak istiyor."dedi.

— Ben de savunmamda, "Tanrnn ok daha kadir olduunu, ama avukatlk messesinin de tantlmas gerekiyor. ste her ulusun hukukunda avukatlk, mazlumun hakkn simgeleyen bir temsilcidir. Burda Tanr mvekkil durumundadr, Savc avukat durumundadr. Hlbuki o daha kltyor. Tanr, kendi hakkn kullanmyor, avukata devrediyor" dedim.

— Son olarak da unu sylemitim: "Tamam adalette bir nizam vardr, yzletirme olay. Getirin Tanr'y benden ikyetiyse, ben de hakkma razym."dedim.

— O zaman da, "Aklmn yerinde olup olmadna" dair rapor istediler.

Mahzuni erif, hzla nlenince daha 1970'lerde baka trkcler ve pop sanatlar onun eserlerini okumaya baladlar. Ersen ve Dadalar, Edip Akbayram, Cem Karaca, Selda gibi pop sanatlar, onun tutulan trklerini okuyarak nlerine n katmlard.

Yeni yetien birok ozan da onu taklit ediyordu.

Mahzuni, trklerinin bakalar tarafndan okunmasna kar deildi tabiki. Bu insanlardan bazlarnn daha da ileri gidip trklerin szlerini deitirerek okumalar ve hatta sahiplenmeye almalarn ama kabul edemezdi. Gazeteci Musa Aack' n bu konuya ilikin bir sorusunu yle cevaplandryor:

- ...Saymakla bitmez. Radyoda, televizyonda 100' akn benim trkm okunuyor. Beni brak koca Pir sultan Abdal'n trksn alr, kendisine mal eder. Ak Veysel usta daha dn gitti. Hatta adna Veysel demez, ya "Kul" der ya "Ak Garip"der. Yani uyduruk bireyler syler. O, bir koca kltre hakarettir, hakszlktr, tasvip etmiyorum.

Sahip olduu kiilii ile Mahzuni, bu insanlar affedecek bykl gstermesini bilmitir. Hata bu kiilerden bir kayla yakn dostluklar dahi kurmutur.

Mahzuni erif de dier byk sanatlar gibi duygularn aklnn nne geiren insanlardand. Bu yzden hayat boyunca istismar edildi.

1980 askeri darbesinden sonra da Mahzuni topun azndaki isimlerden oldu.

Mahzuni Baba, bu tarihlerden sonra bir yandan trk biiminde yenilikler yaratt. Domdom Kurunu gibi ok popler olan eserler verdi. te yandan da O, kendisini yaratan Alevi geleneine daha derinden bir dn yapt. O, artk 12 mamlar iin dvazimam sylyor; Hac Bekta Veli'den yardm dileniyordu.

Bu arada, insann zne doru yolculuk yapyordu. O, toplumun iindeki bozuk / yabanclam insan tiplerini ele alarak talamalar yazyordu. Gndelik yaamda grd kt insanlar tiplemeler halinde hicvediyordu. Frldak Adam, Zevzek bu tiplemelerdendir. Cahil ama karc kurnazlar, tek tabanca ile devrimcilik yapacan zanneden maceraclar yerden yere vuruyordu

Mahzuni ilk defa Hac Bekta' ta
    Mahzuni erif, 1990'dan sonra rgtlenen Aleviler iin de fiilen almalar yapt. Ne yazk ki Mahzuni'nin kimliini, arln anlamayan bazlar onu bu alma dnemlerinde zdler. Fakat o, Alevi toplumunun geleneksel inan deerlerinde yol almas iin elinden geleni yapt.

Ankara'daki evi bir dergh gibi alt. Evindeki bir sohbetde Mahzuni:

— Eve dostlar geliyor, biz de alp sylyoruz. Dostlar kalkp semaha duruyor. Tabii grlt oluyor. Alttaki komu at kap... Onlar da hakl. Eer biraz para biriktirirsem Ankara'nn dnda, bamsz bir ev yaptrp kocaman bir cemevi oluturacam. Orada sabahlara kadar semah ederiz, kimse de bize karamaz.

Bu konuda ei Fatma Mahzuni unlar anlatt:

— Onu sadece maddi anlamda deil manevi anlamda da smrdler, zdler, yaraladlar. Siz de bilirsiniz, Ankara'daki Hacbekta Veli Vakf bir cemevi iin temel att. Mahzuni buraya modern bir yap kazandrmak iin elinden geleni yapt. Ustalar alrken bana kazan kazan yemek yaptrr, ayran alr, birlikte gtrrdk. Ben, taklrdm:

— Babann evini mi yaptryorsun?

O sinirlenir cevap verirdi:

— Evet, babamn evini yaptryorum.

— Vakfn kuruluu iin alan, insanlar tevik eden Mahzuni idi. Gel gr ki bina bitti, ynetim, orada kapclk yapm olanlara bile oda verdi. Mahzuni'ye bunu ok grdler. Sonra birisi geldi, Mahzuni'nin azndan bir eyler yazd. Hacbekta Vakf bunun zerine Mahzuni'yi vakf kuruculuundan att. stne stlk tazminat almak iin Mahzuni'mi mahkemeye bile verdiler. Allah'a kr bu mahkemeyi Mahzuni kazand. Vakf yelii iin de mahkemeye bavurmutu ama mr yetmedi... Buyurun, onun o vakf iin yaptna bakn, oray ynetenlerin Mahzuni'ye yaptna bakn.

Fatma Mahzuni unu da vurguluyor:

— Mahzuni, Hac Bekta'a gnl verenlerin tmnn sembol oldu. Ona sz syleyenleri ise kim tanr, kim bilir.

Ustalar:

Gemiteki ozanlar, yaayan ozanlar bir bir inceledim. Kendime yol gsterici, eylem klavuzu olarak setiim Pir Sultan oldu. Ses olarak da etkilendiim Davut Sulari' dir. Toprak ocuuyuz, topraa kar byk bir zlemimiz vardr. Bunu da en iyi dile getiren Veysel Baba idi. Belirli bir derecede onun da etkisinde kaldm. Sulari' den etkilendiim sese, Ak Veysel mlayimliini kattm. Dn felsefemi de yukarda belirttiim gibi Pir Sultandan aldm...

Ve unu anladm: O gne kadar halk ozanl srekli olarak istismar edilmiti. Halk iiri gelenei gl, blbl, iek, edebiyat ile uyutma perhizi olarak kullanlmt. lk amacm bugne kadar gelen bu kalplar krp, ykmak oldu. Olaylardan ve halk yaamndan aldm gerekleri konu olarak iledim... Ve bugne kadar byle geldik....

1997 ylnn haziran aynda Almanya'da beyin kanamas geirip tekrar salna kavuan Ozanmz 2001 in balarnda tekrar rahatszlanarak, kalp ve solunum yetmezlii nedeniyle, JFK Hospital'da youn bakm altna alnr. Mays aynda 3. kez lm yenmeyi baarr. Ozanmz hastahanede ziyaret eden Musa Aack Mahzuni' ye soruyor:

— Yeni bir aka hazr msnz?

— Tabii. Bir de ben imdi 3. kez Mahzuni olacam.

— Nasl?

- Pir Sultan Abdal'n, '' Ben Musa'ym sen Firavun / krarsz eytani lain / nc lmem bu hain / Pir Sultan lr dirilir..'' dedii gibi ben nc kezdir, lp lp diriliyorum.

Mahzuni erif, ubat 2001 tarihli Kzldal dergisi'ne 'Hem Kzlba hem Alevi'yim' balkl bir yaz yazmt. te o yazda stanbul DGM su unsuru bulmu ve Mahzuni yarglanmaya balanmt.

Mahzuni, sulanan yazsnda unlar sylyor:

— Ben Allah adna insana secde etmeyi yelemekteyim. Bir Alevi ocuu deil bir Hristiyan, bir Musevi de olsam byle dnmekteyim. (...) nsan aleminin sevgisinde, gnlnde, btnlnde ve doann her gzelliinde beni yaradan arayp keyfime gre isimlendirdim. Ona gl dedim, blbl dedim, iek dedim, Ali dedim, Veli dedim; azma ve gzme gzel gelen her eye onun adn verdim. Bana bunu haram edecek her yasaya, her bilirkiiye, her dinsel nasa rest ekmekteyim.

- (...) Trkiye Alevileri'nin yolunun gerek Ali'ci yol olduunu savunmak ve yaymak isterim. nk Ali'nin balatt cemahiriyel vukuat (halk hareket) Atatrk'n noktalad Cumhuriyet'in mayasn hazrlamtr.

Peki kurtuluu nerede arar? Politikada drst tavrda. Bu yzden o 1999 tarihinde CHP'ye ye oldu ve sevenlerine de bir iaret verdi.

Mahzuni, MESAM yesi olduktan sonra ancak son birka ylda trklerinden para kazanmaya balamt.

Evli, sekiz ocuk, drt torun sahibi olan Deerli Ozanmz 62 yanda Almanyann Kln ehrinde hayata gzlerini yumdu. Bu ac ana kadar O, devletin dzenini ykmak suundan, hala yarglanyordu.

u an son ikamatkah olan Hac Bekta Veli Klliyesi'nin yaknndaki ilehane ad verilen blgede huzur iinde yatyor.

Yaasayd, o daha byk iler yapacakt. Son projesi, Kuran' trk halinde sylemek idi. Bunu akladnda Diyanet leri sert bir yzle kar kmt ama Mahzuni bir tasavvuf insan olarak Diyanet'i de ezip geebilecekti.

DOKUNMA KEYFNE

Dokunma keyfine yalan dnya'nn

pini eline dolam gider

Gzlerimin ya bana gizlidir

Dertliyi dertsizi sulam gider

Hdey hdey hdey sulam gider

Dertliyi dertsizi sulam gider

Kimi hzl gider uzun yol yutar

Kimi altn satar kimi pul yutar

Kimi soan bulmaz kimi bal yutar

Kimi parman yalam gider

Hdey hdey hdey yalam gider

Kimi parman yalam gider

Mahzuni bu nasl yaz Mahzuni

Bazen erif olur Baz Mahzuni

Yurdunda anasz kuzu Mahzuni

nsanlk ardndan melemi gider

Hdey hdey hdey melemi gider

nsanlk ardndan melemi gider

Kaynak: [ye Olmadan Linkleri Gremezsiniz...! Trk Yolcular'na ye Olmak in TIKLAYINIZ...]

Yasakl ye Aar - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik Tarihi
    25 Aralk 2009
    Konular
    75

teekkrler emeklerinize

Paylamay Sevmiyor..! azizdas - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik Tarihi
    06 Austos 2009
    Nereden
    adana
    Konular
    14

ok teekkr ederim dost insan ok duygulanyor gelmez mi bir daha o en byk DOST . zletmeden daha ok

Trk Seven mhtozky - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik Tarihi
    16 Nisan 2011
    Nereden
    Ankara
    Konular
    1

Hac Bekta da mezarn ziyaret etmitim. Allah rahmet etsin. Ulu nar..
    mhtozky

Trk Seven meteyyildiz - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik Tarihi
    04 Ocak 2017
    Konular
    0

Ellerine salk

Emeki Dost CCF - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik Tarihi
    05 ubat 2016
    Konular
    2129

AIK MAHZUN N NELER SYLEDLER?
    Fikret Otyam

Sevdiim usta mal ezgileri kasete kaydedip gnderir, nolur bunu bakasna dinletme derdi.

Yl 1961'di, tahmin ediyorum. Ankara'daki evime Osman Dal'yla geldi Mahzuni. Hasan Hseyin Korkmazgil gndermi onlar. Evde byk bantl bir makara teybim vard. Onunla kaytlar yaptm. Mahzuni'nin zerinde bir askeri kaput vard. Postallar vard. Mahzuni'ye gre iri yar olan yanndaki adam sevimliydi. Evde alp sylediler. Sesine, deyilerine hayran kaldm. O zamanlar, "Alevilik yanl anlalyor. Biz bunlar deitirmek istiyoruz. Ben Aleviyim. Osman, adndan da belli, Snni. Biz bunlar ortaya koymak iin yola ktk. Yani bu ikilii nlemeye alyoruz elimizden
    geldiince" diyordu Mahzuni. Tabii ben her ozan barma bastm gibi bu biri Snni, dieri Alevi ozan da barma bastm. Genlik yllar dnda btn hayat adm adm ellerimde geti Mahzuni'nin. Askerliini bizim evde yapt. Bandodayd. Bana telefon ederdi, evci kmasn salardm. Evde bir oda onundu. Pijamas her zaman odasnda dururdu. Bir saz vard, onunla alp sylerdi. Ben de mtemadiyen kayt yapardm. Bana, baba, demeye balad. Onun manevi babas oldum. Birka yl nce 3. Hac Bekta Veli Dostluk ve Bar dl'n canlar bana uygun grdler, saolsunlar, hi unutmam. Ertesi yl dl Mahzuni'ye verdiler. Treye gre dl , bir yl nce kazanan veriyor. Biz ktk Mahzuni'yle dl treninde sahneye. Mahzuni'nin dl aldktan sonra bir eyler demesi gerekiyor. Azndan "manevi babam" yerine "z babam" gibi bir laf kt. Onun gerekten babasydm. "Baba aa, baba yukar..." Filiz de annesi oldu. Ona da "anne sultan" diyordu. Antep'te yllar sonra karlamamz ilginti: Bir arkadam bir gece dedi ki, "Mahzuni de Antep'te. Hele bir arayalm." Telefonu ald, "Mahzuni, sana ac bir haber vereceim. Baba Otyam ld" dedi. Ben de br telefondan dinliyorum. "Ya lecek o kadar ok adam var ki... Ona sra gelmez" dedi Mahzuni. "Gel ulan, u adresteyiz" dedim. kt, hemen geldi. Bir zamanlar "Dom Dom Kurunu" ok mehurdu. Hrriyet'in Sedat Simavi dl'n de almt o trkyle. Bir gn Mahzuni'ye, "Ulan nedir bu trkdeki keramet?" dedim, "millet dansediyor, horon tepiyor, gbek atyor, halay ekiyor bu trkyle... Ulan nasl bir para bu? Nereden aklna geldi bunu yazmak?" Doldurduum bir bantta bunlar uzun uzun anlatyor. Ama ne oldu? O anda birok deyi, ark, trk, beste gibi -hangi trde olursa olsun- geldi gitti bu trk de. Ama Mahzuni'nin o kadar gzel yaptlar var ki.. Bunlar gelip geici deil, kalc eserler. 12 Eyll'den sonra postayla paket gndermek zorlamt. Bir gn Antep'teki dostlardan iki kutu baklava gelmi Gazipaa Postanesine. Hemen gittim, oradaki grevliden paketleri aldm. Birinin iinden bir kaset kt. Dieriyse gerekten baklavayd. Baklavay oradakilere brakp kaseti aldm. Arabada kaseti dinlemeye baladm. Mahzuni'nin benim iin doldurduu bir kaytt. Evin iki dakikalk yolunu 60 dakikada gittim. zlemitim Mahzuni'nin sesini, trklerini. Kaseti yarda kesmeye kyamamtm. Bilemiyorum ama, aramzdaki gerek bir baba-oul ilikisi olsayd, bu kadar drst, dosta ve duygulu olur muydu?

Bende yle kaytlan var ki, yle balyor: "N'olur baba erenler, bu kaseti baka kimseye dinletme. Yalnz sen dinle." Ben barak havalarn, hoyratlar , uzunhavalar ok severim. Bunlar sevdiim iin bana zel bir kayt yapm mesela. Kendi trkleri yerine usta mal sylemi. Nasl iinden geldiyse, yle okumu... 23 Nisan 2002'de Ankara'da Pir Sultan Abdal Dernei'nin ankaya ubesinde iki ozan iin bir anma gecesi dzenlendi. Bu ozanlar, amh'dan Mehmet Ali Kara Baba ve Feyzullah nar'd. Dernek Bakan Kamber akr beni de davet etti. Sergi iin alyorum. Mahzuni'nin de katlacan duyunca daveti kabul ettim. O gece Mahzuni'yle yan yana oturduk, can cana konutuk. Sanki son konumamz yapyorduk. Ona kar tm dostluumu, sevgimi anlattm. Arivimde en uzun kaytlar iki byk ozanndr; Kalbimin yars Feyzullah nar, yars Mahzuni erif'tir. O gece Kamber gzel bir konuma yapt. Konumadan sonra Mahzuni'ye dedim ki, "yahu Mahzuni, kafay ekiyor musun?" Cevap verdi: "Vallahi baba erenler ekiyordum ama, doktorlar iki imeme izin vermiyorlar." Ben de eker hastas olduum iin iki iemiyorum. Mahzuni'ye dedim ki, "gel ulan, kalm seninle, birer kadeh rak ielim bu gece." Ne yazk ki kamadk. Acayip bir geceydi. Bilemiyorum, anladk m acaba onun gidip benim kalacam... Gecenin en ilgin sz Kamber'den gelmiti: "Gelecek yl yine burada, aramzdan ayrlan birisi iin toplant yapacaz." Allahm, korkun bir ey bu! zgnm ama, bu piyango bana baba diyen Mahzuni'ye kt. Geenlerde Mahzuni ldkten sonra, benim eski arivimden kaydedilmi bir CD elime geti. "Yam 40 Otyam Baba" diyor Mahzuni ve bana bir yn vasiyette bulunuyor. Biliyor musunuz, ben Mahzuni ldnde alamadm. Daha ncesine gideyim , Feyzullah nar ldkten sonra hi, ama hi alamadm. Ahmed Arif bir iirinde "alamak yiit banadr" der. Ben iimden alyorum giden dostlanm iin. Neredeyse bir yl nce, Almanya'da bir dostum, "baba ilaki bana bir Feyzullah nar alsana" dedi. Diyemedim ki "yahu Feyzullah ld, sana baka bir ey alaym." Gazipaa'daki evimdeydik. Yukar ktm. Makara bant kardm. almaya balaynca hngr hngr aladm. Ama kadere bak, Mahzuni ldkten bir ay gemeden elime o CD geti, bir dinleyeyim dedim. Kulakl taktm, dmeye basar basmaz vasiyeti gibi balayan deyiini dinleyince nasl aladm... Filiz yanma geldi, "ne oluyor?" diye, "Mahzuni ld!" dedim. Mahzuni gerekten ok erken ld, diyebilirim. Ama yukardaki koca adam yle uygun gryor. Yapacak bir ey yok.

Tesadfe baknz ki, evde yeni bir film makaras buldum, iinden, Ankara'da Tolga andar'n evinde Mahzuni'yle bulutuumuzda ektirdiimiz fotoraflar kt. Biliyorsunuz, teybim her zaman aktr, srekli kaydeder. Mahzuni'yle bulutuumuzda da syledii uydu: "Baba Otyam olmasa, acaba biz olur muyduk?" Haa! Elbette olacaklard. Ama ben onlara sevgi kanatlarm atm.

Ak hsani

Aleviler Mahzuni'yi, burjuvalarn Zeki Mren'i tuttuundan daha ok tuttu.

Mahzuni iyi bir arkadamd. ok sevdim onu. lmne ok zldm. Onu ilk tandmda 1960-61 ylyd sanrm. Ankara'da tantk. O zamanlar trklerine de konu olan Suna adl hanmla evliydi. Sonra Suna'y brakt, Fatma isimli bir hanmla evlendi. ok seveni oldu Mahzuni'nin. Biz btn halk ozanlan, onu ok sevdik. Ama Alevi kesimi bizden daha ok sevdi Mahzuni'yi, Alevi kesimi tarafndan yle martld ki, gkyzne kartld. nk Alevi kesimi Mahzuni'yi kendine yakn buldu, sarld ona.

Mahzuni ilk zamanlarnda bir-iki plak yapt, ama tutmad. Bir dnem usta mal trkler sylyordu. Sonra kendi trklerini yazd. "Param yok ceketimi al / Aman doktor bak bebee" trksyle ok sevildi. Byle Ak Mahzuni erif oldu. Esas ismi erif Cnk'tr. Mahzuni'nin lirik sesine bir Pir Sultan gibi sarld Alevi kesimi. Ne sylediyse aldlar. Biliyorsunuz, Alevi toplumu baya kalabalktr. Mahzuni ok martld, martld, martld. Benim gibi deildi. Ben ineliyordum. Toplam 17 kez para para ieri alndm trklerim yznden.

Bir zamanlar ada bir trk syleyeni gtryorlard. Mahzuni'yi de gtrdler. Nihat Erim'in iktidara kt yllarda "Erim erim eri-yesin" diye bir trks vard, ite bu trkden dolay bir-iki ay ieri attlar, Bu szleri benim annem de bana diyordu, "erim erim eriyesin" diye. Bir gn Tepeba'nda Byk Londra Oteli'nde akam birlikteydik. Bana dedi ki, "halk ozanlann halka ikayet edeceim. Gel beraber edelim" dedi. "Ne yapmak istiyorsun Mahzuni?" dedim, "ka ocuun var senin?". "Sekiz ocuum var" dedi. "Peki sen bu kadar trk syledin, plak yaptn, ok para kazandn. O ocuklara ne braktn?" dedim. "Mara'n Pazarck topran alacam, byk bir toprak aas olacam" dedi. Yahu bu nasl olacak? Hani aala karydk? Bir trksnde diyor ki, "etme aam, ben de senin kardeinim". Ben yle demedim, ben aay vurdum. Aalar, eyhler kene gibi smrclerdir. Aalar yalnzca kylerde deildir. ehirlerde de vardr. Halk durmadan smren herkes aadr. 1960'da Mehmet Ali Aybar benim bakanmd. Ben istanbul'dan TlP'in birinci srada milletvekili adayydm. Mahzuni'nin de TP'le ilikisi sylendi ama ben hi grmedim onu TiP evresinde. Belki ben yokken bir ara uramtr. Dediim gibi Mahzuni'nin dizelerinde kimi zaman elmas paralar bulunabilir. Ancak basit bir halk ozannn yapaca trkler yazd Mahzuni. Alevilerin, yeryznde grlmemi ilgisiyle ok nlendi. Trkiye'de Zeki Mren bile bu kadar tutulmad. Aleviler Mahzuni'yi, burjuvalarn Zeki Mren'i tuttuundan daha ok tuttu. Btn plaklar peindeydi Mahzuni'nin. Halk ozanyd, ama tam bir halk ozan deildi. Piyasay doyuran bir halk ozanyd. Popular, trkcler ok beslendi ondan. Bundan sonra da ok beslenecekler. nk biliyorsunuz, Ak Veysel lmeden nce kimse Ak Veysel'i tanmyordu. Ak Veysel ldkten sonra ondan beslenmeye balad piyasa. imdi Mahzuni'den de kar salamak isteyenler olacak. nk Mahzuni'nin trklerinde piyasay besleyecek her ey var. Trkleri hazr. Mahzuni, Veysel gibi iyi bir ozand. Hatta Veysel'den daha iyi konutu Mahzuni. Mahzuni'deki elmas paralarnn hibirini Veysel'de bulamazsnz. Veysel konumasn diye meclisten maa bile baladlar. Dzen, konumayan bir insan, yani oyalayan bir insan ister. Veysel dedi ki, "zengin de bir, fakir de bir benim iin". Hayr, zenginle fakir bir deil benim iin! Zengin ald iin zengin olmutur. almadan kimse zengin olamaz arkada bu dzende. Daha nce kitaplarmda da yazdm gibi, Veysel bizim domutu, ama onlarn ld. Mahzuni de bizim dodu, ama Alevilerin ld.

"Mahzuni'nin arkasndan bunlar sylenir mi?" diyebilirler. Onu kskandm da syleyebilirler. Ama ben kimseyi kskanmam arkada. Mahzuni gen lm bir aktr. Onu ok severim. Arkasndan yeni Mahzunilerin gelmesini de dilerim ki Mahzuni daha ok yaasn. Ancak ben istiyorum ki, bu dzen deisin. Ben bu dzeni beslemeyelim istiyorum arkada, anlatabiliyor muyum? Bu dzeni vuralm. Hi deilse halkn a brakmayan bir dzen kuralm. Ne yazk ki Trkiye, halkn a brakyor. Ben insanlarn bir evi, ii olsun istiyorum. Bu yzden bunlar sylemek zorundaym.

Osman Dal (Ak Maksudi)

Antepte cem yaptk, stiklal Savandan kalma bayraklarla bizi sahneden indirmeye altlar

Mahzuni'yle ikimiz Afinliyiz. Kylerimiz arasnda ksa bir yaya yolu var. Afin'de bir arkadam Mahzuni'nin kyne gidip gelirdi, ilk kez o bahsetti bana ondan. Saz alp trk syledii anlatlnca merak ettim. Yl 1956 ya da 57'ydi. Berenek'te tantk, ikimiz de ozan olarak abuk kaynatk. Byk bir arkadalk balad, sonra dostlua dnt. Tabii Mahzuni Aleviydi, bense Snniydim. Mezhepleri ortadan kaldrarak dostluumuzu daha da glendirdik. Sonra bu dncemizi gelitirdik. Yolumuz Ankara'ya dt. 1961'de Devrimci Halk Ozanlar Dernei'ni kurduk. Ben bakandm, Mahzuni de ikinci bakand. Fikret Otyamn, Sefer Aytekin, Halil ztoprak, Hasan Altun, etin Artan, lhan Seluk gibi o dnemin aydnlaryla aramzda bir ba kurduk. O dnemde TP'ten arkadalar bize sahip kt. 1961'de dernek olarak Ankara'da 36 ozanla Pir Sultan Abdal gecesi yaptk. Bu gece 550 sene sonra Pir Sultan iin dzenlenen ilk anma trenidir. Bylece Anadolu'ya aldk. Anadolu'da gezmediimiz, konser vermediimiz yer kalmad diyebilirim. Mesela sparta'da konser yasaklanyordu, ama biz yine de meydanda alyorduk. Antep'te, Alevilerin gizli yapt ve herkesin iftira ettii 12 Hizmet'i, yani cem trenini aktan yaptk. Ondan sonra, stiklal Sava'ndan kalma bayraklarla bizi sahneden indirmeye altlar. Sylenmedik eyleri sylyorduk, Ayn zamanda "kimi dede, kimi hoca" da dedik. Hocasn da, dedesini de eletirdik. Ne paraya ne de bir bakasna boyun edik. Anadolu'da Pir Sultan Abdal' yayyorduk.

Benim gemiimde eriat dzeni iinde 17 sene hizmetim vardr. 17 yanda Cami ve Minare Yaptrma Dernei'nde bakandm. 1961'deyse Devrimci Halk Ozanlar Dernei'nde bakandm. Hayatm boyunca durmadan gelien, bir aratrmac gibi kendini eletiren birisi oldum, iinde yaadm toplumun sorunlarna yrekten sahip kan bir yapm vardr. Bu dnceler Mahzuni'yle de birleince, ikimiz Alevi ve Snni ayrmn orta bir misyon yklendik.

Dernek kurulduktan sonra, askerliimiz srasnda Ak Hseyin rakman dostumuz bakanl srdrd. Ondan sonra bakalar ynetti. Sivas'tan, Mara'tan. Malatya'dan pek ok ozan arkadamz katld aramza. Byle srp gitti dernek. Hl Ankara'da, o dernein uzants saylabilecek Halk Ozanlan Dernei vardr. Ama tabii ki kiiler deiti. Toplumsal olaylar geldi, geti. Mahzuni'nin trkleri uzun yllar ok tutuldu. Birok arkc onun trkleriyle mehur oldu. Mahzuni'nin trkleri, geleneksel halk ozanln yrtan, onun yerine halkn sorunlara cevap veren trklerdi. Bu yzden halk tarafndan ok sevildi. Halkn syleyemediklerini sylemeye alt Mahzuni. Ben de ayn yolun yolcusuydum. Onun eserlerinin bir ynyle yapcs bendim. Benim eserleriminki de oydu. Halkn genellikle ezilen, horlanan kesimiyle, Alevi toplumunun syleyemedii konularla ilgilendi Mahzuni. Bu byk bir admd. Halk bizi sevdi. Daha dorusu "zgn" trklerimizi ok sevdi. Hem sosyal ierikli ezgileri, hem de lirik trklerimizi ok tuttu. zellikle talama, ikimizin trklerinde de grlr. Bir Kazak Abdal, Kaygusuz Abdal ya da Seyranigibi her trl talama iiri, ocukluumuzdan beri bizi besleyen kaynaktr.

1969'a kadar Mahzuni'yle birlikte altk. Ankara'da bir evde 13 yl birlikte yaadk. Yani hi kimsenin yaamad bir dostluk, yoldalk yaadk. Hatta Alevilikte musahiplik derler bu kardelie. Biz de gerekten musahip olamasak da musahipmiiz gibi yaadk. Hibir problemimiz olmad. Mstesna bir hayat yaadk. Ondan sonra Mahzuni TP evresindeki halk ozanlarndan ayrlp Birlik Partisi evresine girince, aramzda dnce ayrlklar balad. O zamanlar o partinin Trkiye'deki Alevileri kurtaramayacan dnyordum. O dnemden sonra ben izgimi devam ettirdim, Mahzuni de kendi izgisini devam ettirdi. 1971'de zorunlu olarak yurtdna kmak zorunda kaldm. O gnlerde Nesimi imen, Muhlis Akarsu gibi ozanlarla bir gece yapmtk. 71 ihtilli olunca ben skynetime dtm. Arkadalarmzn birou tutukland. Ben de o dnemde yurtdna ktm. Yllar sonra sk sk Almanya'da bir araya geldik. Hep eski gnleri konutuk. Anlarmz tkenmez bizim. Ne olursa olsun, dostluumuz bitmez... lene kadar o benim iin sazyla szyle bu topraklann en gl ozanlarndan biri ve yllar nce Berenek'te tandm, bizim yrenin trklerini ok gzel syleyen bir ozan olarak kald.

Edip Akbayram

Toplumcu mzik akm iinde yer almam Ak Mahzuninin trklerine borluyum

1972 ylnda Altn Mikrofon Yanmas'nda birincilik kazanmtm. Birincilik kazandm para, kendi bestem olan "Kkredi imenlerdi. Yanma dolaysyla bir 45'liim yaynlanacakt. Plan arka yzne para aramaya baladm, Bu arada Mahzuni erif'in "Bou Bouna' 45'lii elime geti. Trky dinleyince, tamamen Edip Akbayram stne oturmu bir elbise gibi geldi bana. Anlatlan Trkiye corafyasyd. Plak yaynlannca benim birincilik kazanan bestem yerine, "Bou Bouna" kitleler tarafndan ok beenildi. "Ak Mahzuni erif kimdir?" arayna girdim. Berenekli olduunu rendim. Dier 45'liklerini aratrnca korkun bir ariv kt karma. Benim toplumcu mzik akm iinde yer almamn en nemli nedenleri arasnda Mahzuni erif'in trkleri gelir. Daha sonra Mahzuni Baba'yla tanma frsatn buldum. Birbirimizi gerekten ok sevdik. 1972'de "Bou Bouna", 74'te "Garip" patlad. Daha sonra dier paralar ard ardna geldi. 1972-1980 arasnda Trkiye'de pop mzik dinleyen genlik, Cem Karaca, Selda ve benim gibi pek ok arkadamzn syledii paralarla tanmaya balad Mahzuni erif'i. Bu lkede yaayan kltrlerin mziklerinin modas hibir zaman gemiyor. 70'li yllarda Trkiye'de aranjman modas vard. Avrupa'da hit olmu arklara Trke szler yazlrd. Bunlar Ajda Pekkan gibi pek ok sanat okuyordu. Ama o sanatnn Avrupa'daki ilevi ve nemi kaybolduu zaman, onun arklarn Trkiye'de okuyanlarn da ilevi kayboluyordu. Ama ben her okuduum Mahzuni erif trksnde bir adm daha ileri gidiyordum. O zamanlar teknik olanaklar neyse, biz de bunlar kullanmaya, Bat'daki standard yakalamaya alyorduk. Sazlanmz onlarnkinden farkszd, ama szlerimiz ve mziklerimiz olduka glyd. Bat 'da pek ok toplumun mzik dehas, Mozart', Bach' vardr. Benim toplumumun da Mozart', Neet Erta ve Mahzuni erif'tir.

Konserlere de beraber kardk. 1977-78 ylnda. zmir Fuan'nda, karmzda 15 kafa sanat vard. brahim Tatlses' inden Muazzez Abac 'sna, Blent Ersoy'una herkes orada... O kadronun karsnda Edip Akbayram ve Mahzuni erif olarak her gn Ekici ver Gazinosu'nda binlerce kiiye konser verirdik, insanlar kucaklannda ocuklanyla gece yarsna kadar bizi izliyordu. nce ben
    kp Mahzuni trklerini sylyordum, sonra Mahzuni'nin anonsunu yapyordum: "imdi dostlar, bu trklerin yaratcs sazyla bu trkleri syleyecek..."

Mahzuni babann doalamasn ve aniden para yazma yeteneini bildiim iin beraberken yanmda hep bir teyp tardm. Konser ncesinde sohbet ederken birden "Edip dur, bir para yapyorum" dedi. Hemen teybin dmesine bastm. O an "Zalim Zalim" trksn yazd doalama olarak. Canl ahidi benim. "Dnya zalmlar dnyas / Gelen zalim giden zalim / nsanln yzkaras / Hayvan gibi len zalim // Alm ele arszl / Batan baa yersizlii / Bilmem neden hrszl / Yapan deil bilen zalim // Zalim zalim zalim zalim / Ne olacak benim halm..." Syledi ve "Edip dost, bunu yeni albmne koy" dedi. Bir milyonun stnde satt plak... Yine zmir Fuar'nda olduumuz gnlerde sa basn hakkmzda yazlar yazyordu. "Edip Akbayram, Ak Mahzuni erif, Cem Karaca, Melike Demira fuarda komnizm propagandas yapyor!" diyorlard, zmir Fuar'ndaki son gnmzde dediler ki, "Aman bugn son gnnz. Aznzdan kacak kelimelere dikkat edin. Sizi ubeye alacaklar"... Tabii bu duyumlar Mahzuni Baba'ya syledim. Baba sahneye knca Allah ne verdiyse konuuyor... "Tamam dost. dikkat ederim" dedi. Sahneye kt, "Dumanl dumanl oy bizim eller"in ilk drtln syledikten sonra, "gidecek bu bataki itolu itler!" diye bard. Ortalk kart tabii. Gzm bir atm ki Bornova dalarnda bir arabayla niversiteli genler bizi gtryorlar... yi bir dost, iyi bir aabeydi benim iin. Mzik otoritelerinin dedii gibi, son yzyln Pir Sultan'dr Mahzuni erif. Sz ve mzik birlikteliinin bu kadar gl olduu bir ozan tasavvur edemiyorum Tabii ki Neet Erta var, ama o politik olarak farkl bir yerlerde, ikisi de rettikleriyle yeri doldurulmayacak ozanlardr. Mahzuni erif'in politik yaps olduu iin, Trk siyasi yaamnda mzikal anlamda da ok byk faydalar olmutur. Grevlerde, iilerin yanndayd. 80 darbesi ncesinde topluma vermi olduu enerji, diren gzden karlmayacak elerdir. Aa yukar 32 yldr politik mziin iinde ben de vanm. Tabii ki Mahzun Baba yaa bizden daha byk, daha deneyimli ve olgun. O, sloganc bir mzik ya da arkasn bir partiye, rgte dayayan bir mzik yapmamtr. Byle bir mzik hibir zaman ileriye gidemez, nk rgtler deiir, partiler biter, yenisi kurulur, Bunlara bal olan sanat da bunlarla batar gider. Biz Mahzuni Babayla byle bir ortamda yer almadk. En byk avantajmz buydu. Kavgann yannda sevday da yaadk. Sanat budur. O zamanlar Ak Ihsani Baba gibi ozanlanmz sahneye kar, sazn kalanikof gibi kaldnr, trklerini sylerdi. Mahzuni Baba byle olmad. hsani Baba'nn misyonu farklyd, onu da yle kabul etmek lazm. Benim iin en byk onur, Mahzuni erif'i tanmak ve onunla ayn a yaamaktr.

Cemali

Mahzuni Babann trks chill-out kulbnde alarken bir zencinin kafa sallayarak "groove"a girmesi, bir inlinin lgnca dans edebilmesi en gzel paylam

Arlkl olarak Amerika'da geirdiimiz ocukluk dnemimizde mzik denince Trkiye'den ilk aklmza gelen isimler Ak Mahzuni, Feyzullah nar, Neet Erta ve Zeki Mren oldu. Bu sanatlarn plaklar evde ska alard. Babamz balamay eline alnca, ilk para genelde Ak Mahzuni erifin "em-i Siyahm" trks olurdu.

Mahzuni'nin yeri bizim iin her zaman farklyd. nk o derinlii, acy, mutluluu, hakszl, eziklii ve ak ok zden, yaln bir ekilde, ona duygu ykleyerek yediden yetmie herkese dinletebiliyordu. Szne ve sazna incelikli bir biimde, akla yaklayordu. Evrenseldi, faist deildi: balamas hibir zaman silah, szleri hibir zaman kurun olmad, insanlar ok iyi tand gibi, ayrm yapmadan ok da iyi tanmlyordu. Transparan bir gnl vard ve onu dinleyen o olabiliyordu. Her eyden nce Ak Mahzuni'nin vizyonu genitir. Bundan dolay hayat boyunca gen, taze kalabildi. 60larda farkl bir jenerasyonun gnlnde taht kurmu, 70'lerde ve 80'lerde yine gen kalm. Trk rock ve pop gruplar ondan feyz alm. Onlarca paras cover'lanm. 90'lardan bugne gryoruz ki, Mahzuni paralar, artk her tarzdan mzik iinde barndrabiliyor ve yeni sylenmi gibi yorumlanabiliyor. Cemali grubu olarak, nnde saygyla eilerek, onun paralarn farkl bir altyapyla aranje edip yorumladk. Bunu hibir zaman "hadi albme bir de trk koyalm" dncesiyle yapmadk. Sadece Mahzuni'nin yapt ii benimsediimiz ve paralarn "fresh" bulduumuz iin yaptk. Ayrca eskiyle yeniyi birletirip, ikisi arasnda mzikal ve duygusal bir "loop" kurabilmek grubumuz iin her zaman nemli olmutur. "Yuh Yuh" parasn, endstriyel altyap stne balama koyarak distortion vokallerle yorumladmzda tepkilerin nasl olacan ok merak ediyorduk. Bu trky tamamen post-modern bir boyuta tamtk. Sonu ok iyiydi. Dinleyicilerimiz, yeni jenerasyon paray yine "fresh"mi gibi kanksad. Hatta Ak Mahzuni, beraber katldmz bir televizyon programnda unlar syledi: "imdiye kadar birok sanat paralarm yorumlad. Fakat hibiri Cemali'nin yerini tutamaz... Ellerine, azlarna salk." Gerekten ok nemsediimiz bir stadn bize byle bir iltifat yapmas, kendimize amaya altmz yol asndan ok nemliydi ve Mahzuni baba bizim gzlerimizde bunu grebiliyordu. O da anlamt ki biz, "Yuh Yuh" parasn, yllardr deimemi, kokumaya balam politik ortam eletirmek ve bunu sorgulamaktan aciz yeni jenerasyonun anlayabilecei bir dille hafiften inelemek iin yorumlamtk. Para yine "fresh'ti. RTK bunu ok iyi anlad, hemen klcn ekti. Mahzuni babayla gerek dostluumuz byle balad. Her frsatta grmeye alyorduk; onu tandka nemi daha da byyordu. "Hayat?" isimli son albmmzn almalarna baladmzda, California Berkeley niversitesi'nin mzik arivlerindeki Ak Mahzuni plaklarn incelemeye baladk. Bu albmler arasndan iki para bulduk: "Affetmem" ve "aka Maka". Hemen stad aradk, bu iki paray albme almay dndmz syledik. Mahzuni Baba unu syledi: "Yahu ben zaten size iki para ayrmtm. Hem nereden buldunuz siz o paralar? Bende bile yok!" "Biz buluruz baba!"dedik. Her iki paray da elektronika-rock formunda aranje ettik, ayrca Kanadal bir remiksi, kulp remiksini yapt. Amacmz, eskiyi yeniye tayan bu konsept araclyla mzikal diskirminasyonu (ayrmcl) en azndan kendi apmzda aza indirgeyebilmekti. Mahzuni Babann herhangi bir trks bir chill-out veya dans kulbnde alarken bir zencinin kafa sallayarak "groove"a girmesi, bir inlinin lgnca dans edebilmesi veya Malatyal yal bir teyzenin bu paray dinlerken gzya dkmesi, bizce bu dnyadaki en gzel paylam. Biz bu paylam Mahzuni Baba hayattayken yapabildiimiz iin ne kadar mutluyuz, bilemezsiniz. Onunla bir stad ya da bir byk gibi deil, bir dost gibi diyalog kurabiliyorduk. nsan olarak alakgnlll ve hogrs, onun yanda tandmz ok az insanda vard. Hayat boyunca nce ac ekmi bir insan olmasna karn, bu enginliin altnda ok gl ve erdemli bir kiilik yatyordu, ite Mahzuni Babann gnllerde taht kurmasnn sebebi bu. Onu sevgi ve saygyla anyoruz.

Alnt: [ye Olmadan Linkleri Gremezsiniz...! Trk Yolcular'na ye Olmak in TIKLAYINIZ...]
    Alnt olduu iin deitirmedim. Ama ozann ad Mahzuni deil, Mahsuni'dir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gzatan Kullanclar

u Anda 1 Kullanc Bu Konuyu Grntlyor. (0 Kaytl Ve 1 Misafir)