Giri

Toplam 2 Adet Sonuctan Sayfa Ba 1 ile 2 Aras Kadar Sonu Gsteriliyor.
    Yasakl ye erif27 - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik Tarihi
    23 Kasm 2011
    Konular
    26

Standart Celal Olan ve Dnd'nn Hikayesi

Sivas-Altnyayla -Deliilyas Kasabas

Zamannda (anlatlana gre) ata binip tfek kuanan, herkesin gzn korkutan, amurda yryp beyaza bulatrmayan, sinirlenince kelime anlamyla berserker olabilen rahmetli dedem "deli" ya da "teyyar" Mehmet, her duyduunda bu trky hngr hngr alar, o da gibi adam tkanr konuamaz, saatlerce dalp giderdi. ocuk halimle bir nebze anlardm, at bu, dokunuyor trk diye ama dedemdeki o kederi, o hzn aklayamazdm. Nihayetinde bir gun sorduumda babanneme, "o trkdeki Celal, dedenin kardei saylr, dnnden hemen nce olmu yanlarnda, can kadar severmi Celal’i, dayanamaz o yzden trky duyunca" diye aklamt. Nice yllar gerek hikayeyi merak etsem de bir trl cesaret edip soramamtm dedeme, cok zlr, dert vermeyeyim diye. Kendisi rahmetli oldu, bende de hep merak kald neydi trknn hikayesi diye. Nihayetinde bugn sordum babanneme, "neden alard dedem hep bu trkde, nedir hikayesi?" diye, babannemin anlatt ekliyle yle:

Aylardan Aralk, sene 1946..dedemin seferberlik srasnda lm abisinin olu olan Celal, dedem mehmet, dedemin kardei Atem emmi (benim deyiimle), ve Celal'in kizkardei Fidan'n hepsinin dn olacakm..rahmetli dedem, Celal'i kardei gibi sever gzetirmi, Celal de ayn hrmet ve sevgiyle yaklarm..drt dn olaca zaman, uramas, masraf zor olmasn diye drt dn de bir arada yapalm demiler..Celal o zamanlar Sivas'ta imento iinde alrm, Sivas tabi o denem ky'e (Deliilyas) uzak, ortalkta imdiki gibi at araba da yok,herkes yryerek gidip geliyo, gurbette alsyor derlermi..Celal'in nianls Dnd de subay kz, ayn onun gibi aslen Deliilyasli ..drt dn bir arada yaplaca iin Celal demi ki, "Mehmet (dedem)in dn nce olsun, yetim byd o kk yatan, nce onunkini yapalim..sonra Karakellenin (Atem emmi) dn olsun, ondan sonra da Fidanla Sefer'in dnn yapalm, benimkini en sona da yapariz"..o dnem dnler tabi anl lenli, kz taraf davul zurnayla gelini at zerinde getirirmi, olan tarafnda da dnden iki gn nce krmz bayrak ekilirmi yukar gelini beklerken..

Her neyse, drt dn bir arada yapalm demiler, nikah ilemleri iin o dnemin memur olan en yakn yeri arkla'ya gidilecekmi..toplanlm, yryerek yola klm..arkla'da nikah ilemleri yaplm, resmi nikah kylm, dn(ler) iin tekrar kye dnlmeye konulmu..o ara, (babannemin anlattna gre bir gece Celal artk ryasnda ne grdyse), gusl abdesti almam lazm benim, ben bu ekilde dnemem geri, ykanmam lazm demi..aylardan aralk, her yer kar kyamet, buz, souk..yapma etme, gidersin bu ekilde, olmaz bir sey demiler, dinletememiler..Celal orda buz tutmu bir nehrin buzunu krm, o suda yapm banyosunu..

Kye dnlm, dnler baslam, ama Celal de bu arada hastalanm..kimseye belli etmeyeyim, geer diye de etrafa da duyurmam, yle gemi dnler..tam Celal'in dnne sra geldiinde, krmz bayrak ekildiinde, gelinin gelmesinden nceki gece artk yataklk olan Celal hastalndan can vermis..kz tarafna haber verilmesi iin de dedem gitmi, zamannda Dnd'ye balk olan verilmi inei gitmi ahrdan zm, dar salm, o an anlam Dnd Celal'in ldn..allar beyazlar icinde gelecei evde krmz bayrak yerine ekilmi kara bayrakla, Celal'in lsyle karlam..ite o an bu ad yakm..

Ad orjinal haliyle bilen babannemin anlattna gre sylenen trk eklinde szleri de degitirilmi, onun dedii "yiidim giymi beyaz, gsnde parlar / kara bayrak ekilmi ge, nice melekler bakar", "ben ne okudum ne yazdm, dalar koyanda gezdim / eimin (celal oglan) bana gidince, atlayp da leyazdim" eklinde (ve daha fazlas) ksmlar da varm..dediine gre Dnd ok trk yakan, syleyen bir insanm, babannemin hatrlad kna gecesinde syledii "aha knacm geliyor, ndeki deve yata yata, benim eim nikaha gitmi, karlara bata bata" seklinde bir trks de varm..trkdeki ipek mendil de tam olarak mendil deilmis..o dnemler beyaz gmlek sahibi olmak zormu, evlenilecei zaman kz taraf, hatta gelin kendi eliyle dikermi beyaz gmlei damada, damatlk olarak verilirmi..gmlein yakasna da renkli ipekten fular/kravat karm bir ey giyilirmi ierden, bu imi ipek mendil diye bahsedilen..

Babannemin anlarna gre kendisi kk bir kzken dnden nce gelini gezdirme adetine gre onlarn eve de gelmi dnd, babannemin de san oklayp sevmi, "kz sen ne gzelsin, seni de kaynma alam" demi..buna sinirlenen babannemin annesi "kz get, senin bekar kaynn m var ki" demi (babannem o dnem evlenen dedemin ikinci ei zira)..nice yllar sonra, Dnd'y ailesi baka birine vermi, hele ki ondan da dedem taraf ile onun ailesi arasnda gcenme olmu, seneler sonra babannem dedemle evliyken Dndy grdklerinde dedem sitem etmi bizim tarafa niye varmadn da ele gittin diye, Dnd de "Memet efendi, bak bu kz sana yllar sonra nasip oldu da ben Karamustafalara nasip olamadm" diye iini dkm..

Yine anlatlana gre Dnd'nn sonraki evliliinde hi ocuu olmam, doktora gidildiinde doktor sormu, "kzm nedir senin bu derdin, seni byle zen ne ki kesilmisin hereyden (erken menopoza girmi benim anladm), hi olamyor senin ocuun?" diye..Dnd de o an hep gsnde saklad Celal'in fotorafn karp doktora gstermi, "bu yiit yakt iimi doktor, neyleyim ben gerisini" demi..yle sevmi Celal'i, o fotoraf da hi ayrmam yanndan..babannemin dedii hala yayormu Dnd kyde, hep melankoli iinde oturarak kendi basna…

pek mendil dane dane

Yudular serdiler gne

Ana Celalimi yudular

Ba ucunda dne dne

Trk Seven ablunacha - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik Tarihi
    30 Haziran 2019
    Konular
    3

eline emeine salk birok yerde bu atn hikayesi anlatlr ama hep yalan yanl bir ekilde ama doru ve gzel bir ekilde hikayesini yazmsn
    ek olarak 100 ktann zerinde bir attr yazan birden fazladr nianls kardei halas ve birok kii aarkasndan at yakmtr.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gzatan Kullanclar

u Anda 3 Kullanc Bu Konuyu Grntlyor. (0 Kaytl Ve 3 Misafir)