Giri

Toplam 3 Adet Sonuctan Sayfa Ba 1 ile 3 Aras Kadar Sonu Gsteriliyor.
    DeRSimLi PALADAYI - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik Tarihi
    21 Mays 2009
    Nereden
    Dersim & Almanya-Kln
    Konular
    1323
    Blog & Entry
    2

Standart Hep Hasret'le Yeter Gltekin Rportaj

Esmer - Vedat Esen,

Hep Hasretle Hasret Gltekin

HASRET GLTEKN... Onu gen yata Sivas'taki Madmak oteli yangnnda kaybettik... Ardnda bu lkenin ortak kltr dnyasna, mziine, Trk mziine, Krt mziine yapt emekleri brakt... 1986 ylnda, daha 16 yandayken imza att "Gn Olayd" adl albm, halen dinleyenleri hayretler ierisinde brakyor. "Rzgarn Kanatlarnda", "Gece ile Gndz Arasnda", "Semeler", "Ege'nin ki Yakas" gibi albmlere imza atan, ynetmenliini yapt ve bir ok enstrmann ald Newroz seri albmleriyle adndan sz ettiren Hasret , Gltekin'i ei, yol arkada, olu Roni Hasret Gltekin'in annesi Yeter Gltekin’le konutuk.

Benim iin Hasret Gltekin dendiinde, hepsi bir yana Hasret bir yana. Birok insan iin de bu byle, ben bunun cevabn kendime verebiliyorum, insanlarn da kendine ait mutlaka yorumlan vardr. Ama ben bunun cevabn biraz da sizden almak istiyorum.

- Bunu sizden duymak ok gzel. Yani Hasret'ten 14 yl sonra halen bu grlebiliyorsa, insanlar da Hasret'in yapt ileri, bu farkllklar grebiliyorsa bu ok gzel bir ey. Benim, Hasret'in yeri ok zeldi, farklyd demem bana ok ho gelmiyor biraz abes bir durum, sanki ben onu bir yere koymak istiyormuum gibi. Kald ki ben mzisyen deilim ama grnen o ki Hasret'in, tabi ki halk mziinde balamay farkl kullanma adna en azndan gzel bir yeri var, ayrca repertuar anlamnda da ok zel bir yeri olduunu dnyorum.

Ustann alt yanda balama ald sylenir. Sizin bilginiz var m?

- Bu alt ya hikyesi de ok komik geliyor artk bu saatten sonra. nk bir grup sanat ben bebekken notalarla alyormuumdan balyor, bir byk kesim de ben alt yanda diye giriyor ilk cmleye, ama demek ki byle. Yani eitimciler ve pedagoglar da bir ocuun karakterinin yala alt ya aras, duruma gre beinci yata falan netletiini sylyor, yani oradan yola karsak demek ki alt yanda balamay eline alan byk ounluk o yalarda karakterini tamamlyor. Byk bir ihtimalle de ne olacan ya da en azndan hobi olarak da olsa hangi enstrman alacan belirliyor. Hasret'in aslnda bu alt ya ok doru deil, yani doum tarihiyle ilgili hikye var ya ite, 1971'li midir yok canm olamaz gibi bir ey. te bu alt ya mevzusu da doru deil. Hasret'in annesinden dinlediimiz hikaye u; 2,5 yanda stanbul'a geliyorlar, o dnem oturulan evin kmrlnde bir krk divan saz sz konusu, o saza gc yetmiyor, anneyle birlikte yukar kadar srkleyerek karyor. O tarih 4,5-5 yaa tekabl ediyor, yani o tarihte karar veriyor, alm mdr, ocuksu bir merak mdr, ondan nce ald sprgelerin says katr bunu bilmiyorum. nk yle balyor merak ama tabi bunun Hasret'i ok zel klmas gerekmiyor. nk byle bir kltrden geliyor Hasret.

ocukluunda, genliinde kimlerle alt, kimlerden balama almay rendi?

- Ben tabi birlikte yaamadm o dnemde ama dediim gibi aileden, babaanneden dinlediimiz hikayeler; o dnemlerde balama okullar, kurslar yok. Ama o dnem sohbetlerde, muhabbetlerde, evlerde kurulan ya da zel ortamlarda bulunulma gibi bir durum sz konusu. Dolaysyla Hasret'in yine kendi yresinin byk ozanlarndan Haydar Acar'la tankl sz konusu stanbul'da. Hasret'ten yaa ok byk bir insan ama Hasret onu kefediyor ve hafta sonu grmeleri yetmedii iin artk hafta ii de okulu krp gidiyor ve onunla ok youn alyor. Daha sonra Ali Ekber iek'le ayn ekilde grmeler sz konusu, ismini bilmediim belki o kuaktan Arif Sa, Musa Erolu, Yavuz Top'lardan ncesi bir yn akla, ozanla byk bir muhabbet ve tanklk dnemi var. Gidip onlardan usta rak ilikisinde rendii ok ey var.
    Onlardan da tabi ki etkileniyor ama Hasret'in o serveninde dikkat ekici ya da bugn deerlendirdiimiz repertuar genilii, melodi zenginlii yada balamasndaki farkllk bence sadece alevi ozanlarndan etkilenmesi deil. Krte dinledii ezgilerin de byk nemi var diye dnyorum...

Can Dndar'la beraber bir Hasret Gltekin
    belgeseli ekmek iin yola ktk. Hasretle
    ilgili bize ulaan her dokman Sivas'tan
    geiyordu, bir sure sonra Sivas zerine de
    bir belgesel yapmaya karar verdik.

- Hasret Gltekin ortak kltr mzii asndan bir ekold, bunu biliyoruz. Bunu nasl baardn merak ediyorum aslnda. nk hem Krt halknn hem Trk halknn veya dier halklarn da sevdii bir ozand, ustayd ve bu ekolden bir sr sanat yetiti.Bir de solo albmlerinden daha ok bilinen Newroz serisi var... Bunlarn hikayesi nedir?

- Evet, daha nce piyasada olan Newroz solo albmnden ok Newrozlar bilinir, Hasret iin onlar ok daha nemli almalard, yani solo almalar bunun biraz snamasyd, Unkapan'na verilen tavizdi. nk asl yapmak istediklerine aslnda 1993'te balamt Hasret. Yani konser video kaytlarndan, internet ortamnda dolaan grntlerden izleyen insanlarn bize anlatt da bu zaten, o kaytlarda ok baka bir adam sz konuu, solo albmleri imdi yermek adna deil ama Hasret'in balamada geldii ya da sesini kullanmakta, yorumunda geldii yeri asl orada gryoruz. Ama Newrozlar buna ramen dediim gibi hem enstrmantal olarak hem sonradan szl, hem mzikal olarak ok nemli albmler hem de tarihi iler. nk yasa delmi albmler. Hasret hibir zaman popler, yani ne yle ne byle vardr ya o ekilde siyasi poplerizmi de sevmezdi, yani kp sahneden yalan yanl ajitasyon ekerek hissetmeden ya da ona inanmadan, slogan attrmay falan da sevmezdi o. O derdi ki; ben yle bir ey yaparm ki hi kimse comaz belki o anda ama sonra o kadar ince iler ki o, ne olacaksa olur. Zaten dolaysyla Newrozlarda bu ekilde dnmt ve yeraltndan bir takm eyleri insanlara ulatrmaktansa artk bugnn geldiine inand iin,4 ben bu ii yapacam ve bu albm de kacak ve bu albmden sonra da bu yasann ii boaltlm olacak, bir anlam kalmayacak' dedi. yle de oldu zaten.

Krte zerindeki yasan delinmesinden sz ediyorsunuz sanrm... Nasl delindi bu yasak?

- Newroz albmlerinde yle ince bir zekyla o yasa anlamszlatrd ki yasaklar, ‘bu yasak kalkmtr' demek durumunda kaldlar. O sesleri yle bir kulland ki; Krte bilen herkes o sesi anlad ama tekiler onu enstrmantal olarak onaylad iin kltr bakanl telif yada albmlere bandrol alnan kurum imzay att bu dosyann altna. Ondan sonra sizin onaynzdan gemi bir yapm geri almanz sz konusu deil. nk onu dinleyip yapyorsunuz, o ktktan sonra da belki yzlerce dosya gitti bu ekilde Krte albm iin. Dediim gibi yasak artk bitmiti yani yasaklar da daha komik durumlara dmesinler diye bu yasak kalkmtr, size sanki bu zgrl ihsan eyliyoruz gibi bir tavra girdiler ki o da komikti. Bir de o dnem, Trkiye'de yaynlanamayan albmler yurtdnda yaynlanyordu. Hasret'te yurtdnda kan birok albmn ynetmenliini yapt. Bunlardan en nemlisi Dijwar diye bilinen sanat Gani Nar'n albm oldu. ayn ekilde burada kard, o yasaklar kalktktan sonra.

Hasret Gltekin aramzdan ayrldktan sonra eserlerini kullanp, imzasn koymayanlar oldu... Bu konuda neler syleyeceksiniz?

- lk 1997'de yle bir eyle karlatm. Bir albm; ismini vermeyeceim nk onlar kendilerini biliyorlar, dinleyici de biliyordur zannediyorum. Hasret'in szde arkada bir sim, szde ok devrimci bir insan, sahnelerden kendini ben devrimciyim diye lanse ediyor. Turneye kyor, sahnede alklatyor, arkadam diyor, Sivas gecelerinde paralar kazanyor ama Hasret iin yapa hibir ey yok, bestesini alyor, bir albmne koyuyor bu trky ve diyor k bunun sz bilmem kime aittir, mzii de bana aittir. Diyorsunuz ki ltfen bunu yapmayn! Hasret'in fiziksel olarak lmne neden olmu insanlarla ayn seviyeye dmeyin, Hasret'in talan edilecek baka bir mal mlk yok mziinden sanatndan baka. Yani bunlarn 100 yl sonra Hasret'e ait olduunun bilinmesinin size ne gibi bir zarar olabilir.

Teliften dolay m yapyorlar acaba?

- Hayr, telif zaten kuru o da nedeni olmamal diye dnyorum ama o da deil zaten. nk biz 14 yldr teliften hibir ekilde kendimize bir ey yapamadk. Yani garip bir ortam! Bir insan, bir mzisyen ne kadar zavall, ne kadar aciz ve fakir olmal ki onun yapt bir melodiye el koyup, onunla kendini alklatsn. On drt yl sonra bir takm repertuarlar gryorum, Hasret'in melodileri deil, onun trkleri, onun rettii eyler deil ama CD kapana bakyorum, arknn ad Hasret, arkasna Telli Turnam ya da bir baka ekilde... Yani hep Hasret'i artracak eyler. imdi bunun iyi niyetine inansam ben de duygulanacam ama inanmyorum. nk Hasret'e zel yaplm hibir ey yok, baka hibir retim sz konusu deil.

Newroz serisinden bahsettik az nce sevgili Yeter Gltekin, orada, hatta ok kii bilmez, oban kaval alan yine ustann kendisidir ve bunun gibi birok enstrman almtr. Bu da ok garip bir durum aslnda, yani herkeste bu yetenek yok. Siz bunun tan oldunuz. Bu sre nasld?

- Zordu. zellikle kabak kemane blm ok zordu. Balama onun iin hep zeldi, yani balamay almak baka bir eydi onun iin, kaval almak, kabak ke-amaneyi almak baka bir eydi. Balama onun iin bakaldrnn simgesi demek, Pir Sultan Abdal demek, kendi topra, yresi demek, Alevi felsefesi demekti. Ama dier enstrmanlar da alard. ok fazla onlara zaman ayrabileceini, onlarda da balama kadar yetkin olacan dnmyordu ama ihtiyatan alyordu. Bir takm kaytlar yapaca zaman, zellikle Almanya'da bulamyordu. Ne enstrman bulabiliyordu ne de alabilecek mzisyeni. Orada da belli koullarda alt iin, mesela bir haftalk bir srede stdyoda bir ii bitirmesi gerekiyorsa, imdi kp diyordu bir ay zurnac arayacama, gideceim bu bir ayda kendim bu ii reneceim ve alacam ve seviyordu da. On be, on altl yalarda bir dnem heveslenmi zurnaya, zaten sonra bir takm eyler gerektiinde nefesli enstrmanlar zellikle, getirtti onlar ve ald. Ama kaval konusunda yanlmyorsam, Almanya'da kaydettii bir film mzii vard, orada sadece, dierlerinde yine Sinan elik'i armt ki onu da hem insan olarak ok sevdii arkadayd hem mzisyen olarak ok da iyi alyordu, o yzden ona aldryordu. Kabak kemane durumlar vard, o dediim gibi anne iin de benim iin de zor zamanlard. nk enstrmanlarn acemiliine dayanmak zordur. Almanya'dan buraya gelecei zaman ben ilk kabak kemaneyi paketliyordum tamam bunu da gtrebilirsin gibi. stanbul'dan Kln'e gelecei zaman da anne ayn eyi yapyormu. te u enstrman da gtr lazm olur gibi. Biz de byle bir iki ay uzaklatrmaya altk falan ama sonra zd, sabredin dedi, az kald alacam dedi, o zaman o kadar da kt gelmeyecek size. yle bir eyi var. Ama Newrozlar serisinde cmblerin tmn kendisi ald. Onu Hasan Saltk anlatr hep; 'gecenin bir vakti cmb alacam bu kaydn stne diye aklna gelip, cmb lazm deyince, kalkp gittim Zeynel Abidin'den 150.000 TL'ye bir cmb getirdim. Adam ald' der. Byle bir ey var ite. Bir de tarmz var ama zaten cmb ve tar zor deil yani perdeli, balamaya yakn eyler olduu iin. Klasik gitar var ald, Almanya'da bulunduu dnemlerde klavye, piyano iine sarld, nk bat enstrmanlar da almas gerekiyordu.

Ustann rnek aldmz bir yan da arivcilik yan. O sre nasld? Yani bir kayt iin, bir ses iin bir anda kp gidiyor muydu?

- Bir anda kp gitmek ok kolay deildi tabi. Hem parasal anlamda hem zaman anlamnda ama o bir eyi kafasna takmsa, o mutlaka olacak. Yani yaamn her alannda bu byleydi. Onun in ok nemli olan bir takm hazrlklar yapmak iin spanya'ya gitmesi, Yunanllarla almas ortak mzik adna, bizim zel yaammzla ilgili bir takm kararlarda ok aceleci ve srarc davranmas, dediim gibi bunlar anlatrken ho geliyor ama onu yaarken, siz de yaamn nasl geleceini bilmezken ok da ho gelmeyebiliyor. Bir de bazen alt kez ayn eyi dinleyip tartp bitirdiimiz eyi, gnde dokuz kez tekrar konumak 'yaa offf dedirtiyor insana. Ama sonra da diyorsunuz ki iyi ki yapm, iyi ki yle yapm. Hibir eye kyp atmazd bir kez, ok zel, amcasndan, daysndan bantlar, kaytlar, kyde br cenazeden sonra kadnlar vefat edenin zel eyalarn ykarken, balarnda durup yapt kaytlar. Yani bir on be on alt yandaki insann ne kadar topran], bu kltr severse sevsin srekli, yaamnn her gnnde yapabilecei eyler deil ama Hasret'in hep yapt eylerdi. Bir walkmani vard ve srekli kayt halinde, Hasret'in ku seslerini, su sesini kaydettiini hatrlarm, byle bir adam ve onlar halen duruyor. Yani bu zengin dediimiz ariv, tabi ki bu piyasada km albmler falan var ama kendi kaydettii en az bin tane kaset var 90'lk ve Hasret Almanya'dan Trkiye'ye gelirken hep bo makaralar, filmler fotoraf makinesi iin, bir sr bo kaset getirirdi. Bunlar hep gnlk kaytlar iindi. Albmleri kaydetmek, kendi yapaca mzii kaydetmek iin deil ille de. Evimizde zaten yle binlerce kitap ve albmler, ses kaytlar var. Ya da daha ileriye gidersek, bir iek bir kitabn arasnda bir yerden ok zel, ite baka yerden kmyor diye zellikle kendi kynde yetien bir takm otlarn ad. Byle bir adam. Srekli yazan bir adam, iir ve gnlk yazan bir adam. Komik maniler, denemeler, yani hayat ok bilinli yaayan, zaman ldrmeyen bir adam.

Bizim jenerasyon iin doruyu veya yanl ayrt etmek biraz daha mmkn. nk okuyoruz aratryoruz, kaynaklar nmzde. nceki jenerasyonun ise tecrbesi ve yaadklar var. Ama ykamadklar kalplar ve tabular da var. Onlarn inandklar dorular deitirmek biraz zor. Deer verdikleri ve dinledikleri sanatlar da yle. Byklerim bana Hasret Gltekin'i anlat dediklerinde onlara saysz neden sayabilirim. Bunlardan biri de Hasret Gltekin'in Hollanda Amsterdam niveritesi'nden retim grevlisi olma teklifi almas ve Kln niversitesi'ne kabul edilmesi rnekleridir. Bunlar biraz da sizden dinleyebilir miyiz?

- Yksekretim, nerede okursanz okuyun lise bitirmek gerektiren bir i. Ben Almanya'ya, zel syleyeyim, eskiden lise bitirmi olmak yetiyordu. Ben de zamannda liseyi bitirip gittim oraya. Ama 1981 -1982'den beri bu yetmiyor. Trkiye'de bir niversite bitirmi olmanz ve oray en az iki smestr okumu olmanz lazm ki kayt yaptrabesiniz. Dier zor koullar saymyorum bile.

Hasret lise 2'inci snftan terk. Benim Kln'de niversite okuduum zamanlar. Hasret'te stdyo ve dier almalarndan dolay oradayd fakat almalarnn dndaki zamanlarda sklmaya balamt. Amsterdam'da bir etnik mzik okulunun teklin oldu Hasret'e. Anadolu mzii hakknda retim grevlisi olmas iin. Onlarda byle bir lise diplomas gereklilii yoktu. nk bnyelerinde ok miktarda da alayl hoca vard. Yani kendi alanlarnda ok yetkin ama diplomalar olmayan insanlar. Hasret teklifi kabul etmedi. Hem 'ok gencim, yapabilecek durumda olduumu sanmyorum' dedi. Hem de iki yl boyunca orada bal kalmak istemiyordu. Ama adamlar onu yetkin grmlerdi bu i iin. nk Hollanda'da onu bir ok konserde izlemilerdi ve Hasret tercmana gerek kalmadan ders verebilecek kadar. ngilizce'ye sahipti. Hasret daha sonra Kln'de ne yapabilirim diye dnrken; 'Ben Anadolu mziini biliyorum, siyasi ve tarihi birikimim de hayli fazla fakat bat mzii hakknda rendiklerimi bitirdiimi dnmyorum' diyerek Kln niversitesi'nden randevu talep ettik. lk zamanlarda orada randevuyu verecek olan sekreter bile bizi ciddiye almad iin randevuda zorlandk. nk orada okuyabilmeniz iin yetkinliinizi bir profesrden onaylanmanz gerekiyor. Her kural yerine getirmi olsanz bile bu art. Hocayla grmek sre ald. Trkiye'den geliyor olmanz bile malup balamak demekti bu ie. Ama neticede grtk. Hasret orada profesre balama alyor, balamadan sonra Hasret'e 'tamam balamada ok iyisiniz, enstrmannza hakimsiniz fakat bir de bat enstrmannda sizi grmeliyiz' diyor. Hasret'te bir gitar ve arkasndan bir klavyede kendince ezgilerini alyor. Gelen cevap u oluyor: 'Hemen Gelin!' ster liseyi dardan.bitirmek istiyorsanz bitirin gelin, ister bitirmeden gelin. Ama gelin! Ama maalesef bu olayn getii tarih ubat 1993. Konserler bitmeliydi. Yaz dnemi youndu. Eyll, Ekim gibi balanacakt. O belgeler hala durur bende. Randevular… tarihler... Ama dediim gibi olmad!

Ardndan siz almalarn topluyorsunuz. Hasret Gltekin Kltr Merkezi kuruldu. Biraz da bundan konuabilir miyiz?

- 1994 yl, ubat aynda stanbul'da kurduk ilk olarak Hasret Gltekin Kltr Merkezi'ni. Birok arkadamz yardm etti. Hasret'in yakn arkadalar bulundu bu almann iinde. Ama 1997'de grdk ki iin banda biz bulunmazsak bu i olmayacak. nk oraya koyduumuz binlerce mzik albmnden -ki bunlarn hepsi de tarihi ilerdi,piyasada bulunamayan, bir daha hangi paraya olursa olsun bulup yerine koyamayacanz almalard- ou yok olmutu. Biz oraya bo kasetler ve mzik setleri koymamza ramen, insanlar ille de yararlanmak istiyorlarsa kopya alsnlar dncesiyle ki kltr merkezini kurma amacmz zaten ncelikli olarak buydu. Bu insanlar arivlerden yararlansnlar dncesiydi. Ama maalesef byle olmad. zlerek sylyorum ki onbin plak, kaset, cd, ta plaktan geriye kala kala binbeyz kayt kalmt. Maddi olarak sonuna gelmitik artk iin ve zorunlu olarak kapattk. Almanya'da devam ettik.

Peki Almanya'daki sre nasld?

- imdi Almanya'da da yle bir sknt yaadk. Orda ki hrszlklar da -hrszlklar kelimesi belki kaba geliyor ama bu byle- farkl ekilde geliti. Fikir hrszl proje hrszl gibi. Artk bunlardan ve bizim de iinde bulunduumuz skntlardan dolay seminerler ve workshoplar dediimiz almalar yapamaz hale geldik. nk oras da bir ekip gerektiriyor.

Ve yllardr sizin ve tm Hasret Gltekin dostlarnn ortak heyecan olan belgesel nihayet ekilmeye baland sevgili Yeter Gltekin. Bundan da biraz bahsedelim mi?

- Tabi bahsedelim! Biz nasl ki Utay Dinletileri'nden bahsederken heveslenip couyorsak -ki bunlar bizim umut ve diren kaynamz yoksa baka trl yaayamazdk- Hasret Gltekin belgeselini konu-: surken de ayn coku ve heyecan yayoruz. Bu belgeseli ilk gnden beri ekmek istiyorduk, ama hem biz bir takm eyleri olgunlatramamtk kafamzda, hem de kimle yaparz, nasl yaparz dnceleri hakimdi. nk ylda bir kez yaplan bir etkinlik bile bizi bu kadar zorluyorken, bu belgeseli yle ucuza kapatalm, . ne olursa olsun ama olsun mantyla ekmek doru olmazd. Hem tarihi anlamda doru olmazd hem de Hasret'e yakmazd. Art Hasret'i anlatmak ok ta kolay deil. Yani Hasret'i ben anlatmamalym aslnda. Bakalar anlatmal. Hasretlin mziini mzik otoriteleri, insan yann hayat paylat dier insanlar anlatmal ki daha doru olsun.

Dediim gibi bu belgesel iin fotoraflar, zel kaytlar, belgeler vs. topladk. Her eyi bir ekilde birletirmeye altk. Ama asl kafamdaki soru; ‘bu belgeseli kim eker, ekecek olan kii ekerse de kim yaynlar' oldu. Uzun lafn ksas ben Can Dndar' aradm. Dedim ki byle bir eyi grmek istiyorum. Birincisi en iyi belgeselleri sizin ektiinizi dnyorum. kincisi duygu olarak ta -ki bu benim iin duygusal bir i- bizi ve Hasret'i en iyi sizin anlatacanz inancndaym. Ve biz hi tanmyorduk. O da saolsun ‘ben de hep dnmmdr ama size nasl ulaacam bilemedim ve ayrca da bunun olgunlamasn bekledim' dedi. ‘Bir gn bu bulumann gerekleeceini dndm’ gibi bir yaklamda bulundu. Ve bu beni umutlandrd mutlu etti. Ankara'da bulutuk ve - buuk saat bunu konutuk. Orada da bir kez daha yreime su serpti sevgili Can Dndar. Bana yle dedi: -'Bunu hi sknt yapma, bunu biz mutlaka ekeceiz. Ama bir yl ama iki yl. Ben gerekirse bunun olanaklarn kaynaklarn salayacam. Ve biz bu ii yapacaz.' O byle bir sorumlulukla ve byle candanlkla yaklanca bana syleyecek bir sz kalmad.

Ve baladnz!

- Yllardr nasl olacak diye uyku uyumadm bu belgesele en nihayetinde baladk. Hasret'in ilkokul retmeni, arkadalar, annesi, babas ekildi. Elimizdeki 50'ye yakn VHS video, DVD'ye aktarld. Onlar bir yldr izliyor Can. Bir takm yazlan gnlklerinden okuduk. iirlerinin byk bir ksmn elden geirdik. Ve grdk ki ok ok belge var elimizde. Ki bize daha ulaamayanlar olduunu dnyorum. Bir de bunlar 1,5-2 saate nasl sdracamz dnyorum, ikincisi, bu insan anlatmaya hangi pencereden balayacaz?

Mzisyen mi diyeceiz, air mi diyeceiz, aratrmac m diyeceiz, bunu da bilmiyorum. Ama bir eye karar verdik ki; ok nemli ve ok sevindirici. Hasret'i ekerken srekli Sivas belgesi geiyor elimize. Bir ekilde oraya balanyor i. Ve biz Sivas belgeselini de ekmeye karar verdik. Koullarn ve kaynaklarn biz yaratacaz. imdi bununla ilgileniyoruz.

Haziran 2007

Kaynak:[ye Olmadan Linkleri Gremezsiniz...! Trk Yolcular'na ye Olmak in TIKLAYINIZ...]

.
    [ye Olmadan Linkleri Gremezsiniz...! Trk Yolcular'na ye Olmak in TIKLAYINIZ...]

...

Krk olan linklerimi mesajla bildirirseniz linkler yenilenecektir..!

Yasakl ye Aar - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik Tarihi
    25 Aralk 2009
    Konular
    75

teekkrler emeklerinize

Trk Yolcusu 'Byl - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik Tarihi
    13 Mart 2016
    Nereden
    STANBUL
    Konular
    60

Teekkr ederim.
    Benim gibi dn demiyorum kardeim! Sadece dn diyorum...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gzatan Kullanclar

u Anda 1 Kullanc Bu Konuyu Grntlyor. (0 Kaytl Ve 1 Misafir)